Wycieczki

 

„Poznaj Polskę – program dla uczestników XXIX Światowych Igrzysk Młodzieży Salezjańskiej”, którego celem jest promocja Polski jako kraju nowoczesnego, dynamicznie rozwijającego się we wszystkich dziedzinach, ale także dumnego ze swojej historii, tradycji, obyczajów i chrześcijańskich korzeni.


W dniach 28.04-03.05.2018 w Krakowie odbywały się XXIX Światowe Igrzyska Młodzieży Salezjańskiej. Głównym organizatorem imprezy była Salezjańska Organizacja Sportowa SALOS RP – stowarzyszenie, które w wielu miastach Polski, w tym w Krakowie, zaraża dzieci i młodzież pasją do sportu opartego na uczciwym współzawodnictwie i zasadach fair play.

W rywalizacji prowadzonej w siatkówce, piłce nożnej, koszykówce i tenisie stołowym uczestniczyła młodzież (dziewczęta i chłopcy) z dwudziestu dwóch krajów zrzeszona w organizacjach krajowych takich jak Salos RP lub w innych dziełach salezjańskich. Jednak, w odróżnieniu od klasycznych igrzysk, sportowa rywalizacja nierozerwalnie łączyła się tu ze wspólną zabawą, wymianą międzykulturową i modlitwą.

Wydarzenie zgromadziło ponad 1 600 młodych ludzi nie tylko z Europy, ale i z całego świata. Gościliśmy między innymi młodych sportowców z Belgii, Chorwacji, Czech, Hiszpanii, Niemiec, Portugalii, Słowacji, Słowenii, Ukrainy, Włoch i Polski, a także z Syrii, Brazylii, Amazonii, Zambii i Tanzanii.

Arenami zmagań były obiekty Com – Com Zone, AGH, UJ, KS Bronowianka, Olimp Orliki oraz Salosu. Uroczyste otwarcie przeprowadzono w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego – ceremonia otwarcia Światowych Igrzysk Młodzieży Salezjańskiej, poprzedzona była uroczystym pochodem ulicami Krakowa.

Igrzyska były doskonałą okazją do rozrywki rodzinnej. Należne miejsce poświęcono również wymiarowi religijnemu tego wydarzenia, m.in.: celebracja eucharystyczna w kościele św. Stanisława Kostki na Dębnikach, nabożeństwo majowe, spotkanie modlitewne w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach, ewangelizacyjny flash-mob – spotkanie Radości młodzieży Salezjańskiej na Rynku Głównym.

W przerwach miedzy rozgrywkami zaplanowano dla uczestników wycieczki edukacyjne, kulturo i krajoznawcze oraz historyczne. Jedną z propozycji była możliwość zwiedzenia Obozu Auschwitz Birkenau, miejsca, które stało się symbolem Holokaustu i nazistowskich zbrodni popełnionych m.in. na Polakach, Romach i obywatelach innych narodowości. Zwiedzanie Muzeum cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem, odwiedziło je około 890 gości. Kolejną propozycją było zwiedzanie Kopalni Soli w Wieliczce. Średniowiecznymi korytarzami kopalni, która od wielu wieków wzbudza zachwyt, przeszło ok. 480 osób. Dla tych, którym nudziło się tradycyjne zwiedzanie miasta, zaproponowaliśmy rejsy statkiem po Wiśle – królowej polskich rzek. Na trasie można było zobaczyć między innymi: Wzgórze wawelskie z Zamkiem Królewskim, Klasztor Norbertanek, Dzielnicę Kazimierz, Klasztor Paulinów Na Skałce. Taka forma zwiedzania miasta cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, skorzystało z niej 1150 uczestników. Następną nowatorską formą zwiedzania Krakowa była przejażdżka meleksami. Podczas godzinnego przejazdu sportowcy mogli zobaczyć m.in. Stare Miasto i Krakowski Kazimierz. Z atrakcji skorzystało ok. 420 osób. Dla sympatyków tradycyjnego zwiedzania, zaproponowaliśmy dwa muzea. Jednym z nich były Podziemia Rynku Głównego, oglądnęło je ok. 460 uczestników.  Drugim było Muzeum Fabryki Schindlera, czyli przypomnienie historii z okresu II wojny światowej – wystawę zobaczyło ok. 250 osób. Ostatnią z propozycji było zwiedzanie Parku Edukacji Globalnej „Wioski Świata”. Jest to interaktywne miejsce, gdzie można zwiedzić sześć osad z różnych części świata, m.in. tradycyjną ghańską wioskę, peruwiańską chatę, indiańskie tipi, arktyczne igloo, mongolską jurtę oraz papuaski dom na palach. Każdy z uczestników otrzymał foldery informacyjne (przewodniki po Krakowie, mapki) związane z miastem, aby przybliżyć i ułatwić uczestnikom dotarcie do najpiękniejszych miejsc małopolski.

Ostatniego dnia Igrzyska zakończyły się ceremonią medalową, w Parku Edukacji Globalnej na ulicy Tynieckiej 39. Nagrodzeni zostali nie tylko zwycięscy, wszyscy uczestnicy Igrzysk otrzymali medale, statuetki i dyplomy. Kulminacyjnym momentem ceremonii zamknięcia było wręczenie pucharu za grę Fair Play dla sportowców z Chorwacji. Statuetki wręczyli Georg Leibold, prezydent salezjańskiej organizacji sportowej w wymiarze międzynarodowego, oraz Zbigniew Dziubiński – prezes SALOS RP

Warto wspomnieć, że w organizację zaangażowanych było około 200 wolontariuszy, którzy od kilku miesięcy z zaangażowaniem przygotowali się na sportowe dni.

 

Ostatnia aktualizacja informacji 27.04.2018 18:17

1. Tabela rezerwacji chętnych grup do zwiedzania Kopalni Soli w Wieliczce, w formacie pdf – 

 2. Tabela rezerwacji chętnych grup do zwiedzania Muzeum Auschwitz Birkenau w Oświęcimiu, w formacie pdf – 

 

Grupy, które wcześniej zgłosiły chęć zwiedzania poszczególnych atrakcji mają zapewnione wejścia. Ich termin i godziny zwiedzania uzależnione są od rozgrywek sportowych.

Prosimy, aby liderzy tych grup zgłosili się do Biura Igrzysk w celu ustalenia dogodnego terminu zwiedzania.

Przez okres trwania Igrzysk  można zapisywać się na poszczególne atrakcje turystyczne (z wyjątkiem Auschwitz i Wieliczki). Zapisy rozpoczynają się w sobotę. Na atrakcje turystyczne można się zgłaszać do godziny 15 dnia wcześniejszego przed planowanym zwiedzaniem.

Miejsce zapisów: biuro główne Igrzysk – Akademik AGH – OLIMP ul. Rostafińskiego 9.

 

3. Zwiedzanie Podziemi Rynku Głównego – 29 os. w grupie. 

Miejsce spotkania: gmach Sukiennic od strony Kościoła Mariackiego

28.04.18: 

 • Godz. 14.00 – j. angielski / j. polski
 • Godz. 14.30 – j. niemiecki / j. polski

29.04.18:

 • Godz. 13.30 – j. francuski / j. polski
 • Godz. 14.30 – j. polski

30.04.18:

 • Godz. 11.30 – j. polski
 • Godz. 12.00 – j. włoski / j. polski
 • Godz. 15.30 – j. hiszpański / j. polski

02.05.18:

 • Godz. 10.30 – j. angielski / j. polski
 • Godz. 11.30 – j. niemiecki / j. polski
 • Godz. 12.00 – j. włoski / j. polski
 • Godz. 13.30 – j. hiszpański / j. polski
 • Godz. 14.30 – j. angielski / j. polski
 • Godz. 15.00 – j. niemiecki / j. polski

 

4. Zwiedzanie Muzeum Fabryki Schindlera – 25 os. w grupie.

Dostępność miejsc według grafiku, w formacie pdf – 

Miejsce spotkania: wejście do muzeum – ul. Lipowa 4

29.04.18:

 • Godz. 12.30 – j. hiszpański / j. polski – Hiszpania Lugo ( 25 os.)
 • Godz. 13.50 – j. polski

01.05.18:

 • Godz. 11.30 – j. niemiecki / j. polski
 • Godz. 15.30 – j. hiszpański / j. polski
 • Godz. 16.10 – j. angielski / j. polski

02.05.18:

 • Godz. 11.50 – j. polski
 • Godz. 13.30 – j. włoski / j. polski
 • Godz. 13.50 – j. hiszpański / j. polski

 

5. Turystyczny Szlak Żeglugi śródlądowej na rzece Wiśle w Krakowie.

Dostępność miejsc według grafiku, w formacie pdf – 

Miejsce spotkania: bulwar Czerwiński przy ul. Bernardyńskiej (przy moście Grunwaldzkim)

Istnieje możliwość dopisania się oraz zmiany dnia i godziny zwiedzania

 

6. Zwiedzanie miasta meleksami.

Możliwość zarezerwowania miejsca dzień wcześniej.

Miejsce spotkania: parking przy informacji turystycznej przy bulwarach (Sheraton)

 

7. Park edukacji globalnej „Wioski Świata”.

30.04.18:

 • Godz. 10:00 – 11:00 j. francuski
 • Godz. 12:00 – 13:00 j. portugalski

01.05.18:

 • Godz. 10:00 – 11:00 j. angielski
 • Godz. 12:00 – 13:00 j. hiszpański

02.05.18:

 • Godz. 10:00 – 11:00 j. angielski
 • Godz. 12:00 – 13:00 j. angielski

Możliwość zarezerwowania miejsca dzień wcześniej.

Miejsce spotkania: ul. Tyniecka 39

 

Podane godziny są godzinami rozpoczęcia zwiedzania. Na zbiórce należy być 15 minut wcześniej.

Miejsca zbiórki będą oznaczone logiem XXIX Igrzysk Młodzieży Salezjańskiej – w większości miejsc na grupę będzie czekał wolontariusz z widocznym logiem Igrzysk.

 

 

 

PROPOZYCJE TRAS TURYSTYCZNYCH ORGANIZOWANYCH W RAMACH XXIX ŚWIATOWYCH IGRZYSK MŁODZIEŻY SALEZJAŃSKIEJ:

 

Jeśli Twoja grupa chce skorzystać z wycieczki, zgłoś się do swojego wolontariusza lub biura Igrzysk.

 

 

 • Kopalnia Soli w Wieliczce (Uprzejmie informujemy, że z powodu wyczerpania limitu wolnych miejsc, z dniem 9 kwietnia zapisy na zwiedzanie kopalni zostały zakończone)

Czas trwania: 1.30 – 2 godz. + dojazd

Ilość grup zwiedzających: ograniczona

Języki: polski, angielski, niemiecki, francuski, hiszpański, rosyjski, włoski

 

Przejdź średniowiecznymi korytarzami kopalni soli, która od wielu wieków wzbudza zachwyt. Podziemne jeziora i wyrobiska, wykute w soli kaplice, rzeźby i płaskorzeźby zaskakują swym pięknem.

Kopalnia Soli „Wieliczka” to jeden z najcenniejszych zabytków kultury materialnej na ziemiach polskich, rocznie odwiedzany przez ponad milion turystów z całego świata. To także zabytek klasy światowej, wpisany jako jeden z pierwszych obiektów na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Kopalnia to dorobek kilkudziesięciu pokoleń górników, pomnik historii Polski i narodu polskiego – marka, która kształtowała się w świadomości Polaków przez stulecia.

 

 • Oświęcim – Muzeum Auschwitz Birkenau (Uprzejmie informujemy, że z powodu wyczerpania limitu wolnych miejsc, z dniem 9 kwietnia zapisy na zwiedzanie Muzeum zostały zakończone)

Czas trwania: 4 godz. + dojazd

Ilość grup zwiedzających: ograniczona

Języki: polski, angielski, niemiecki, francuski, hiszpański, rosyjski, włoski

 

Oświęcim to oddalone o ok. 70 km od Krakowa miasto ma ponad 800-letnią historię. Podczas II wojny światowej hitlerowcy zlokalizowali tutaj największy ze wszystkich obóz zagłady – KL Auschwitz-Birkenau. Obecnie jest to muzeum odwiedzane co roku przez setki tysięcy ludzi z całego świata. Oświęcim jest członkiem Światowego Związku Miast Męczeńskich, kilka lat temu sekretarz generalny ONZ przyznał miastu tytuł „Orędownika pokoju”. Dla właściwego zapoznania się z miejscem, które stało się symbolem Holokaustu i nazistowskich zbrodni popełnionych na Polakach, Romach i innych niezbędne jest odwiedzenie tego historycznego i jakże ważnego dla Polaków miejsca.

 

 • Zwiedzanie Sukiennic i podziemi Rynku Głównego 

Czas trwania: 2 – 2.30 godz.

Jednorazowa ilość osób: ograniczona

Języki: polski, angielski, niemiecki, francuski, hiszpański, rosyjski, włoski

 

„Podziemia Rynku” czyli krakowski spektakl wrażeń…

W Krakowie zapraszamy do zobaczenia pierwszego w Polsce, unikatowego w skali światowej podziemia muzeum. Wystawa nosząca tytuł „Śladami europejskiej tożsamości Krakowa” jest  multimedialnym widowiskiem, podróżą w czasie. Zwiedzając możesz nie tylko zobaczyć, ale i dotknąć historii z początków legendarnego miasta.

W parku archeologicznym, znajdującym się ponad 4 metry pod powierzchnią rynku, można zobaczyć niespotykany w Europie przekrój wielkiego, tętniącego życiem, średniowiecznego Krakowa. Odnalezione zabytki świadczą o ciągłości handlu, który w tym miejscu trwa nieprzerwanie od ponad 800 lat.

 

 • Zwiedzanie Muzeum Fabryki Schindlera

Czas trwania: 2 – 2.30 godz.

Jednorazowa ilość osób: ograniczona

Języki: polski, angielski, niemiecki, francuski, hiszpański, rosyjski, włoski

 

Wystawa jest opowieścią o Krakowie i losach jego polskich i żydowskich mieszkańców w czasie II wojny światowej, ale też o Niemcach – okupantach, którzy pojawili się tutaj 6 IX 1939 i brutalnie przerwali wielowiekową historię polsko-żydowskiego Krakowa. Wielka historia II wojny światowej krzyżuje się tu z życiem codziennym, życie prywatne – z tragedią, która dotknęła cały świat.

 

 • Turystyczny Szlak Żeglugi śródlądowej na rzece Wiśle w Krakowie

Czas trwania: 1 godz.

Ilość grup zwiedzających: ograniczona

Języki: polski, angielski

Jeśli nudzi Cię tradycyjne zwiedzanie miasta i lubisz nowe doznania to rejs gondolą po Wiśle –  królowej polskich rzek, jest doskonałą propozycją dla Ciebie.

Krakowski Tramwaj Wodny wpisuje się w pejzaż podwawelskiego grodu, ożywia Wisłę, przybliża rzekę do miasta. Jest na pewno turystyczną atrakcją i nowatorską formą zwiedzania miasta od strony rzeki. Na tej trasie między innymi zobaczysz: Wzgórze wawelskie z Zamkiem Królewskim, Klasztor Norbertanek, Dzielnicę Kazimierz, Klasztor Paulinów Na Skałce.

 

 • Zwiedzanie miasta meleksami – zwiedzanie Rynku Głównego, Kazimierza

Czas trwania: 1 godz.

Jednorazowa ilość osób: ograniczona

Języki: polski, angielski, niemiecki, francuski, włoski, hiszpański, portugalski, rosyjski, węgierski, norweski, szwedzki, holenderski, fiński

Podróż meleksem to kolejna z nietypowych propozycji zwiedzania miasta. Jest to idealna propozycja dla uczestników, którzy chcą w przeciągu 1 godziny zobaczyć Stare Miasto i krakowski Kazimierz.

 

 • Park Edukacji Globalnej „Wioski Świata”

Czas trwania: 1 godz.

Jednorazowa ilość osób: ograniczona

Języki: polski, angielski, francuski, hiszpański

Zobacz, dotknij, poczuj! – Interaktywne zwiedzanie sześciu osad z różnych części świata. Można tu zobaczyć tradycyjną ghańską wioskę, peruwiańską chatę, indiańskie tipi, arktyczne igloo, mongolską jurtę oraz papuaski dom na palach. Dzięki fotografiom i różnego rodzaju eksponatom pochodzącym z odległych zakątków świata, a także możliwości spotkania ludzi, którzy pracowali w tych miejscach, można w sposób namacalny doświadczyć tamtejszej kultury i tradycji. Jest okazja, by poczuć odmienną rzeczywistość, kształtując w sobie postawę empatii i chęć współpracy.