Przesłanie od Radczyni Generalnej DM sióstr Salezjanek

20 kwietnia 2018

 

Drodzy Przyjaciele,

witamy na tym spotkaniu młodych ludzi z Europy, krtórych łączy miłość do sportu oraz doświadczenie salezjańskie. To cudowne, że reprezentujecie ponad 60 salezjańskich szkół i oratoriów z ponad 20 krajów Europy, Środkowego Wschodu, Afryki i Ameryki Południowej.

Jesteśmy w cudownym Krakowie, więc dziękujemy Salos Don Bosco za przygotowania i ich ogromne zaangażowanie. Mam nadzieję, że wyjedziecie stąd wzbogaceni w sportowe i kulturowe doświadczenia oraz nowe przyjaźnie.

Zawsze cudowenie jest być razem i dzielić się ze sobą czymś, co nas łaczy: SPORTEM. Ciągle jesteśmy w okresie wielkanocnym. Świętujemy zwycięstwo Jezusa nad śmiercią dlatego nasze serca są pełne radości. Nawet przyroda się raduje wydając różnokolorowe kwiaty, dni stają się dłuższe i z powrotem słyszymy śpiew ptaków.

Sport jest metaforą życia. Zanim tu przybyliście, poświęciliście wiele czasu na intensywne treningi. Pewnie też poświęciliście sporo, aby móc skoncentrować się na tym, aby dać z siebie wszystko podczas gry. Ale nie zapominajcie, że są ważniejsze rzeczy niż zwycięstwo w grze. Na przykład budowanie zespołu, gdzie wkład każdego z Was jest wartością dla innych albo poznawanie innych młodych sportowców czy budowanie przyjaźni.

W życiu nie wszyscy zdobędziemy medale ale wszyscy możemy być zwycięzcami. Co więcej, wszyscy jesteśmy powołani do tego, aby zwyciężać. jak Jezus nas nauczył. Jego zmartwychwstanie jest znakiem pokazującym nam, że możemy być zwycięzcami w życiu.

Być zwycięzcą to odkryć, że nasze życie ma znaczenie nawet mimo tego, że nieraz czuję się samotny i że w życiu nas spotykają rozmaite trudności. Czasem można też zwyciężyć w życiu zajmując ostatnią pozycję i sport uczy nas jak to zrozumieć.

Sport uczy nas też jak stawić czoła przeciwnościom. Pozwala nam zrozumieć, że jesteśmy powołani do tego aby pracować razem oraz aby pomagać sobie wzajemnie w rozwoju. Jest takie afrykańskie powiedzenie, które bardzo lubię i którym chcę się z Wami podzielić: “Sami idziemy szybciej, razem idziemy dalej”.

Życzę Wam wspaniałych igrzysk i abyście szli przez życie z odwagą i konsekwencją. Niech Bóg Wam błogosławi, a Matka Boża otacza Was swoją opieką.

 

Sr. Runita Galve Borja FMA